Co słychać w oświacie

Jak wygląda praca nauczyciela?

Marcin Dzierżawski, gdański polonista, autor facebookowego profilu i bloga "Belfer na zakręcie", opisuje, jak wygląda praca nauczyciela. "Syn niekiedy chce, żeby się z nim pobawić, zbudować wieżę z klocków albo poczytać książkę. Pocieszny maluch, nie rozumie, że po pracy muszę jeszcze sprawdzić wypracowania, mam ponad 200 uczniów" - pisze Dzierżawski.

Czytaj więcej »

"Dyrektor szkoły to żaden awans". Dlaczego nauczyciele nie chcą tego stanowiska?

Szkolnictwo czeka na zmiany, a środowiska edukacyjne przypominają o zagadnieniach wymagających nie tyle pilnej, co mądrej interwencji. Do dyskusji o zarobkach nauczycieli coraz częściej podpina się temat obowiązków i odpowiedzialności dyrektorów szkół. Dlaczego stanowiska kierownicze placówek szkolnych są coraz mniej popularne wśród nauczycieli?

Czytaj więcej »

Nauczyciel bez przygotowania pedagogicznego? Ministerstwo edukacji orzeka jednoznacznie

- Osoba rozpoczynająca pracę w szkole, która legitymuje się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nie posiada przygotowania pedagogicznego, traktowana jest jak nauczyciel posiadający wymagane kwalifikacje - zapewnia Dariusz Piontkowski, sekretarz stanu w resorcie oświaty.

Czytaj więcej »

„Nauczyciele nie są problemem! Rodzice są problemem!”. Emerytowana nauczycielka oskarża rodziców

System edukacji pozostawia wiele do życzenia. Dziś dużo się mówi o zmianie podejścia do edukacji. Część placówek wdrąża korzystne dla uczniów rozwiązania, aby dzieci chciały się uczyć i przychodziły do szkoły z radością. Ta nauczycielka mówi jednak, że to nie nauczyciele są problemem. „Rodzice są problemem!” – podkreśla.

Czytaj więcej »

Skargi na nauczycieli to informacja publiczna. Trzeba je udostępnić

Rodzice mają prawo wiedzieć, jak dyrektor szkoły reagował na konflikt w szkole i jakie szkolenia odbyła kadra.

Czytaj więcej »

Szkoła to nie poligon doświadczalny. Ten eksperyment zemści się na naszych dzieciach

Nauczyciele nie chcą pracować w szkołach. Dyrektorzy zatrudniają więc studentów i emerytów. Pomysł ten nie zachwyca rodziców, którzy obawiają się, jakie będą tego skutki. "Za nieudolne próby łatania błędów systemu nasze dzieci zapłacą najwyższą cenę" – ocenia Weronika.

Czytaj więcej »